ciasteczka

sobota, 4 września 2021

Odchudzanie psa, jak zrobić to zdrowo i skutecznie?

Chyba każdy opiekun psa w jakimś momencie wspólnego życia stanął przez (nie)trudnym zadaniem jakim jest odchudzenia swojego pupila. Mi zdarzyło się to po raz drugi przez osiem lat. Na naszym przykładzie opiszę więc co i jak oraz omówię inne możliwości.

Dlaczego pies tyje?
Pies nie tyje z powietrza w co nadal niektórzy wierzą lub chcą w to wierzyć. Najczęstrzym powodem wzrostu wagi u psa i odkładania się coraz grubszej warstwy tłuszczyku jest przekarmienie. Karma, smakołyki, resztki z naszego stołu, jakieś warzywko, owoc, gryzaczek a on nadal tak patrzy... Jak mu nie dać? Przecież na pewno jest głodny. Stop! Miłość można wyrażać w inny sposób niż przez żołądek. Takie tuczenie psa, to zwyczajne znęcanie się nad nim, odbieranie mu zdrowia i skracanie życia. Psy, tak samo jak i my tyją od nadwyżki kalorii.

Powodem tycia może też być zła karma o słabej jakości, wątpliwym składzie, z małą ilością mięsa, z dużą ilością wypełniaczy i węglowodanów. 

Pies może być chory a my o tym nie wiemy. Najczęstrzym powodem przybierania na wadze bez powodu jest chora tarczyca a konkretnie jej niedoczynność. Dlatego warto nawet młodemu psu raz do roku robić pełne badanie tarczycy, bo to wbrew opini nie jest tylko choroba psich seniorów. Dopytajcie też swojego lekarza, czy jest wskazanie do zrobienia psu USG tarczycy i sprawdzenia poziomu jodu (uwaga dość drogie badanie!). 

W pewnym wieku może się zdarzyć i tak, że metabolizm zwolnił i trzeba na nowo wyliczyć zapotrzebowanie psiaka na kalorie.

Ważymy karmę, podajemy taką dobrej jakości, wliczamy pzysmaki i gryzaki do bilansu kalorycznego, pies jest zdrowy a mimo to trochę przybrał na wadze i nie chce chudnąć. Czas na rachunek sumienia!
Czy na pewno zawsze wszystko wyliczasz z dokładnością co do grama i kalorii? A może podajesz suplementy lub leki obtoczone w mokrej karmie i zapominasz to policzyć "przecież pół żyżki karmy, to tyle co nic". Może z powodu burz, nadmiaru pracy pies dostał kilka gryzaków więcej (mogą mieć 300 kcal!) albo z jakiegoś powodu pies miał trochę mniej aktywności niż zwykle?

Inne powody tycia: przyjmowanie niektórych leków, nieprawidłowa flora bakteryjna w jelitach

Nadwaga i otyłość u psa to choroba!

Okrąglutki, sapiący, dyszący i ledwie poruszający się pies, to chory pies!

Zwierzęta domowe, tak samo jak ludzie cierpią z powodu nadprogramowych kilogramów. Warto mieć na uwadze, że każdy dodatkowy kg u małego psa, to jak jakieś 30 dodatkowych kilogramów dla człowieka! Grube pieski nie są słodkie i kochane. Są to psy zaniedbane a świadome tuczenie bez próby odchudzania jest formą znęcania się nad zwierzęciem.

Coraz więcej psów w Polsce ma nadwagę. Szacuje się, że nawet 44% populacji psów zmaga się z nadprogramowym tłuszczykiem...

NADWAGA - waga zwierzęcia jest wyższa od wagi idealnej o 15-29%

OTYŁOŚĆ - waga zwierzęcia jest o 30% i więcej wyższa od wagi idealnej

Negatywne skutki nadwagi i otyłości u psa:
 • stale przeciążony kręgosłup i stawy, co zwiększa ryzyko kontuzji, zwyrodnień, bolesność i problemy z poruszaniem się,
 • problemy z układem krążenia, sercem, nadciśnienie tętnicze,
 • zaburzenia trawienia,
 • zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworów,
 • cukrzyca,
 • niedoczynnoś tarczycy,
 • spadek jakości komfortu życia, jego skrócenie o prawie 2 lata!
 • problemy z układem moczowym,
 • zwiększenie ryzyka zapadnięcia tchwicy,
 • ospałość, spadek zainteresowania zabawą,
 • komplikacje przy zabiegach operacyjnych,
 • gorsze znoszenie upałów
 • problemy dermatologiczne
 • utrudniona higiena
 • znaczny wzrost kosztów opieki weterynaryjnej⠀
Jak ocenić sylwetkę psa - BCS czyli Body Condition Score
BCS składa się z kilkustopniowej skali: psy z niedowagą, prawidłową wagą, nadwagą i otyłością. Dzięki wskazówkom z tabeli poniżej możesz samodzielnie ocenić, czy Twój pies ma prawidłową masę ciała. Warto kontrolować psa za pomocą tej skali co najmniej kilka razy w roku.

Grafika pochodzi z bloga Hello Dogs Ile powinien jeść pies, czyli jak obliczyć odpowiednie dawkowanie karmy. | Sklep HelloDogs


Odchudzanie psa - zdrowo i skutecznie

Skoro już wiemy od czego psy tyją i mamy świadomość, że to choroba pociągająca za sobą kolejne zagrażające życiu schorzenia, to teraz czas poznać metody, które pozwoląkrok po kroku zdrowo i skutecznie odchudzić psa.

 • Po pierwsze idziemy do lekarza weterynarii i badamy! Warto zrobić badania tarczycy (cały profil T4 całkowita, T4 wolna, TSH, cholesterol, współczynnik K, ewentualnie jod)
 • Wyliczamy zapotrzebowanie kaloryczne naszego psa i liczymy ile faktycznie kalorii zjada dziennie. Jeśli za dużo to zaczynamy karmić psa zgodnie z jego zapotrzebowaniem.
 • Zwiększamy dawkę ruchu. Jeśli pies jest otyły, to niech to będą dłuższe spacery. Na bieganie, aporti skoki przyjdzie czas po zruzceniu wagi. Nie przeciążaj stawów i kręgosłupa, któ i tak już dźwigają więcej niż powinny
 • Z aktywności warto dodać pływanie, brodzenie w wodzie lub bieżnie wodną u zoofizjoterapeuty jeśli nas na to stać
 • Jeśli pies jest zdrowy a nie chudnie, to wybierz się do psiego dietetyka, który ustali plan działania
 • Odchudzanie to długotrwały proces! Nie oczekuj cudów w miesiąc. Zależnie od wielkości psa optymalna utrata masy ciała to ok 0,5 kg/msc u średniego psa
 • Obserwuj psa i reaguj już w momencie lekkiego przybrania na wadze lub zauważenia gromadzenia się tłuszczyku na żebrach, na brzuszku. Teraz bezpiecznie moża dodać ćwiczenia cardio i interwały 
 • Pamiętaj, że karmy typu light (zboża, masa zapychaczy, węglowodanów) oraz magiczne suplementy to najczęściej mało wartościowe produkty i złudna droga na skróty, która nie da stałych efektów. Warto rozważyć dodanie L-karnityny do diety psa, która ma za zadanie lepiej spalać tłuszcz w połączeniu z aktywnością fizyczną, ale wszelkie suplementy skonsultuj z weterynarzem!
 • Ciężko policzyć optymalną masę ciała psa, zwłaszcza nierasowego. Pies w tym samym wieku, o tym samym wzroście może ważyć nawet 2-3 kg więcej jeśli jest typem sportowca od swojego kolegi kanapowca. Co więcej lżejszy kanapowiec może mieć za dużo tkanki tłuszczowej! Mięśnie zawsze ważą więcej niż tłuszcz i warto o tym pamiętać. Waga nie jest jedynym wyznacznikiem (zerknij na ostatni kafelek z grafiką BCS i oceń w jakiej formie jest Twój pies i czy potrzebuje odchudzania)
 • Przy wyborze karmy zwracaj uwagę na ilość mięsa w składzie oraz % białka, mięśnie pozwalają spalać efektywnie tłuszczyk a białko jest budulcem mięśni.
 • Warto rozważyć psi fitness i ćwiczenia odchudzające dobrane indywidualnie do psa przez zoofizjoterapeutę. To pozwoli bezpiecznie odchudzić psa, zadbać o jego mięśnie oraz kondycję.


Ile kalorii dziennie potrzebuje Twój pies?

Warto wiedzieć ile kalorii potrzebuje pies. Tabelki na opakowaniach karmy to takie wytyczne, które nie muszą być odpowiednie dla każdego psa. Zapotrzebowanie psa na kalorie w ciągu dnia zależy od wielu czynników: wieku, stanu zdrowia, aktywności. Zdrowy bardzo aktywny pies, pracujący średniej wielkości może potrzebować nawet o 500 kalorii na dobę więcej niż pies tej samej wielkości o niskiej aktywności fizycznej. To jest ogromna różnica!


RER jest to spoczynkowe zapotrzebowanie psa na energię

WZÓR: RER = 70 x masa ciała w kg do 0,75 potęgi

DER jest to zapotrzebowanie psa na energię metaboliczną niezbędną do aktywnego funkcjonowania

WZÓR: DER = RER x K


Jak obliczyć kaloryczność karmy?

Uff... wiem ile dziennie kalorii powinien zjadać mój pies. Ale ile kalorii ma jego karma, przysmaki i gryzaki? Nie zawsze kaloryczność jesto podana na opakowaniu, bo producent nie ma takiego obowiązku prawnego.
Ile tego jeść powinien? Znów matematyka!

WZÓR na kaloryczność karmy:

EM (kcal/100g) = 3,5 x białko + 8,5 x tłuszcz + 3,5 x węglowodany

Jak wyliczyć ilość węglowodanów, któe też często nie są wyszczególnione w składzie?

BAW = 100 - (% białka + % tłuszczu + % włókna + % popiołu + % wilgotności)

Przyjmuje się, że:
 • 1g białka to 3,5 kcal
 • 1g tłuszczu to 8,5 kcal
 • 1g węglowodanów to 3,5 kcal
Sucha masa : na początku można się pogubić. Jakaś karma sucha ma załóżmy 28% białka i 18% tłuszczu. Szukasz dobrej mokrej karmy i... 10% białka i 8% tłuszczu - jak to przeliczyć?!

Spokojnie, sprawdź wilgotność karmy i liczymy!

100% - 75% wody = 25% suchej masy

10% białka dzielimy przez 25% suchej masy x 100 = 40% białka w suchej masie

*itd z resztą składników pokarmowych


Fakty na temat odchudzania psa

Pies nie tyje bez powodu.

Podstawą do utrzymania prawidłowej sylwetki i masy ciała psa jest karmienie psa według jego potrzeb gatunkowych oraz zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem energetycznym.

Nie musimy pozbawiać psa ani gryzaków ani przysmaków, niezbędne jest jednak wliczenie ich w bilans kaloryczny i zmniejszenie porcji karmy o kalorie przyjęte przez psa w przekąskach.


Mity na temat odchudzania psa

Trzeba zmienić karmę, najlepiej na taką odchudzającą, light, po kastracji

Starszego psa nie da się odchudzić, bo psy tyją z wiekiem

Nadwaga i otyłość to konsekwencja kastracji i niewiele z tym da się zrobićOdchudzanie Tajgi

Zdarza się najlepszym... Zdarzyło się i mi - podtuczyłam swojego psa. A to mroźna zima i było jej zimno, a to sylwester, petardy, fajerwerki i burze niemal przez cały rok, atakujące i podbiegajace bez kontroli psy. Próbowałam pomódz Tajdze podając gryzaki i przysmaki (najlepiej pracuje na jedzenie i jedzenie jest sensem jej życia). Przyznam szczerze, że karmę ważyłam, ale czałą resztę podawałam na czuja. Uśpiłam swoją czujność, bo ponad rok temu Tajga ciagle spadała z wagą lekko poniżej 12 kg mimo idealnych wyników i podawania sporej ilości karmy i przysmaków. Mając psa codziennie w domu nie wyłapałam jak zaczęła nabierać tłuszczyku. I tak jej waga ekstremalnie raz pokazała 14,2 kg. Część to mięśnie, bo więcej biegała i ćwiczyła, ale reszta to tłuszczyk. Dodatkowo w krótkim czasie pogorszył się stan jej sierści i zaczęłą sypać się jeszcze bardziej niż zwykle. Byłam pewna, że winna jest chora tarczyca (niedoczynność), ale wyniki z krwi oraz późniejsze USG tarczycy jednoznacznie to wykluczyły. Szybko Tajga zeszła do 13,7 kg ale zaraz wróciła do 13,9 kg. W połowie sierpnia waga pokazała 13,4 kg a żebra i kości biodrowe zaczęły być znacznie lepiej wyczuwalne, ładniej wyglądał też jej zarys sylwetki z góry i z boku.

Co zrobiłam? Zaczęłam wyliczać dokładnie kalorie, każdą małą łyżeczkę karmy w której podaje omegi, czy inne suple w tabletce też wliczałam. Praktycznie całkowicie zrezygnowałąm z naturalnych suszonych gryzaków, bo mają ogrom kalorii, zastąpiłam je gryzakiem z drzewa kawowego i marchewką od czasu do czasu (na marchew z uwagi na węglowodany należy uważać!). Zamiast kawałków suszonego mięsa i typowych smaczków treningowych, smaczkami spacerowymi stały się malutkie serduszka Renske, których przez wielkość można podać psu więcej oraz paski mięsa Renske pocięte na malutkie kawałki (-10% z kodem: tajga10). Dodatkowo głównym przysmakiem na spacer czy do ćwiczeń stała się sucha karma z linii Alpha od Hello Dogs, która jest wysokomięsna, aromatyczna, ma małe granulki idealne do szybkiego nagradzania psa (-6% kod: tajga6). To pozwoloło mi idealne kontrolowaćilość kalorii w podanych dziennie smakołykach. Dodatkowo zmieniłam karmę mokrą na inną, ale to wyłącznie z uwagi na fakt, że Tajga je oczami i zmniejszenie porcji karmy nie wchodziło w grę. Ona wie ile ma zjeść i po kilku dniach zmniejszenia wielkości porcji zacznie wyjadać wszystko, co znajdzie na spacerze - już to kiedś przerabiałam. I tak musiałąm znaleźć mokrą karmę o dobrym składzie z niższą zawartością białka i tłuszczu, którą Tajgi brzuch zaakcepruje, bo z tym jest różnie... Karma OASY okazała się strzałem w dziesiątke. Obecnie Tajga jest na puszkach Wiejskiej Zagrody i wszystko wygląda, że będę musiała wybierać karmę z max 8-9% tłuszczu.

Początkowo uważałam, że może Tajdze zwolnił metabolizm i stąd oporne schodzenie z wagi, ale po włączeniu pływania, brodzenia w wodzie i szaleńczego aportu, który kocha oraz beztroskiego biegania wszystko wraca do normy. Niestety z tym bieganiem i aktywnością mamy różnie, bo jeśli z każdej strony atakuje nas pies podbiegacz, to spacer staje się horrorem i nie możemy zrobić takiej ilości kilometrów i aktyności jakiej Tajga potrzebuje, co jest strasznie przykre. Kilka dni temu byłam z Tajgą na zoofizjoterapii i jej ciałko wygląda ok, więc pozostało mi trzymać kalorie w ryzach i mieć na to oko. Utuczyć psa jest łatwo, odchudzić czasem trudniej. Upały też nie sprzyjały aktywności i Tajga chodziła i biegałąna pół gwizdka, bo temperatura powyżej 20 stopni i słońce, to nie jest to, co ona lubi i w czym dobrze funkcjnuje.

Przykładowe wyliczenie kalorii dla Tajgi:
Tajga = 13 kg

RER Tajgi = 480 kcal/doba

DER Tajgi = 768 kcal/doba

liczyłam współczynnik K=1,6 do zeszłego roku, kiedy nie miała problemu z przybieraniem na wadze liczyłam K=2 a nawet więcej z gryzakami

Jeśli pies tyje zmniejszamy kalorie, jeśli chudnie zwiększamy


Jak zapobiegać tyciu u psa?

Lepiej zapobiegać niż leczyć!
Jeśli masz młodego i szczupłego psa, to zapewne myślisz, że Was ten problem nie dotyczy. Błąd. Lepiej wiedzieć jak zapobiegać nadwadze niż obudzić się z ręką w nocniku.

Ważymy psa kilka razy w roku, macamy i sprawdzamy ilość tłuszczyku i wyczuwalność żeber.

Eliminujemy przyczyny nadwagi wymienione wcześniej. Pilnujemy konsekwentnego żywienia psa przez wszystkich domowników i gości.

Od samego początku dbamy o jakość karmy i przysaków, jakie podajemy psu.

No i najwazniejsza sprawa - ruch i długie spacery! Godzinny spacer w ciągu dnia, to jest absolutne minimum dla zdrowia fizycznego i psychicznego psa. Pies potrzebuje ruchu, swobodnej eksploracji. Samo załątwienie potrzeb fizjologicznych pod blokiem w 15 minut nie jest spacerem. Większość psów najlepiej będzie funkcjonowała przy 2-3 godzinach spaceru dziennie. Decydując się na psa trzeba mieć to na uwadze.


Na zakończenie napiszę, że chciałabym aby opiekunowie zwierząt żywili je świadomie i nie lekceważyli ich porblemów z wagą oraz zdrowotnych.
Jeśli uważasz, że treści zawarte w tym tekście są wartościowe, to proszę udostępnj link, dziękuję :) *Tworząc post korzystałam z informacji na blogu Hellodogs.pl | Portal dla psów i ich właścicieli zakładka porady oraz bazowałam na mojej wiedzy, wzory pochodzą z książki "Nie dla psa (i kota) kiełbasa" Agnieszka Cholewiak-Góralczyk Wydawnictwo Otwarte Kraków 2020
*Podane kody rabatowe są kodami afiliacyjnymi
*Post nie jest sponsorowany 

7 komentarzy:

 1. Super wszystko rozpisane. Z tego artykułu można dowiedzieć się chyba wszystkiego w tym temacie, ja dobrze go przestudiowałam. Dużo na pewno zależy od rasy psa, ale to już inna kwestia. Ja mam dwa pieski i różnica jest ogromna między nimi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje :) starałam się zebrać całą moją wiedze w 1 miejscu i w miare przystępnie ją przekazać. Dorzuciłąm trochę osobistych doświadczeń z moją suczką. Każdy pies jest inny i trzeba obserwować, dopasować rodzaj i sposób żywienia, aktywności. Geny i budowa też mają wpływ na wagę czy wygląd (mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, w sensie fit pies może być cięższy niż otłuszczony kolega z kanapy tej samej wielkości)

   Usuń
 2. Bardzo pomocne rady, dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co! Cieszę się zawsze jeśli mogę komuś pomóc.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Dokładne wyliczanie kalorii to podstawa. Pamiętajmy, że do dziennego bilansu kalorycznego psa należy wliczyć nie tylko jego stałe posiłki, ale tez przysmaki podawane od czasu do czasu. Niektórzy opiekunowie psiaków o tym zapominają. I oczywiście ruch jest bardzo ważny, choć wiadomo, są rasy, które za nim nie przepadają i/lub szybko się męczą – w takim wypadku nie możemy psa przeforsować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo często spotykam psy, które mają nadwagę. Z pewnością ich właściciele nie są tego świadomi, że robią krzywdę psu. Fajnie, że napisała Pani ten artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 5. kurcze, trochę się zapętliłam w tych wyliczeniach, matma nie była moją mocną stroną ;) jak to jest z karmami, czy jest jakaś zależność np. suche karmy dla psów są mniej tuczące niż mokre? czy te z drobiem ( a więc chudym mięsem) będą mniej kaloryczne niż te z tłustą wołowiną czy wieprzowiną?

  OdpowiedzUsuń

tajgaowczarekmazowieckikelpie.blogspot.com