ciasteczka

środa, 24 maja 2017

Jak dbać o psie zęby aby długo pozostały białe i zdrowe?


Higiena psich zębów jest bardzo ważna, ale niestety często pomijana przez właścicieli psów, co jest błędem i może prowadzić do poważnych problemów. 

Tajga ma regularnie szczotkowane zęby od około 2 lat. Tak, dobrze czytacie - czyszczę Tajdze zęby. Zaczęłam, bo miała spory osad na górnych kłach oraz na zębach trzonowych. Ten osad, to płytka nazębna, z której prędzej czy później powstałby kamień nazębny, który niestety trzeba usuwać u weterynarza pod narkozą. Chciałabym uniknąć tego zabiegu. Początkowo czyściłam Tajdze zęby co dwa dni, teraz przez moje lenistwo raz w tygodniu a czasem rzadziej - postanowiłam się poprawić! Wracamy do szczotkowania zębów 3x w tygodniu, bo niestety płytka nazębna zaczęła się odkładać również po wewnętrznej stronie przednich zębów. 

Na rynku dostępne są różne preparaty do czyszczenia psich zębów:
  • PASTY
  • PŁYNY
  • CHUSTECZKI
  • ŻELE
  • DODATKI DO WODY
  • GRYZAKI DENTYSTYCZNE
  • KAOLIN - biała glinka, z której przygotowuje się domową pastę
Uśmiech i szczęście wymalowane na mordce Tajgi są dla mnie najważniejsze!

Podobno nadmierne odkładanie się płytki nazębnej i tendencja do osadzania się kamienia nazębnego mogą być wynikiem złej, ubogiej w składniki mineralne diety szczeniaka. Tajga w tym okresie była bezdomna, więc nie miałam wpływu na ten aspekt. 

Co szkodzi psim zębom i jamie ustnej?
Psim zębom szkodzą zabawy piłeczkami tenisowymi, które niestety są bardzo popularną i łatwo dostępną zabawką. Wszystko zależy od częstotliwości zabaw oraz siły uścisku Twojego psa i jego zaangażowania w aport, ale trzeba pamiętać, że niewinne aportowanie piłki tenisowej może prowadzić do bardzo niebezpiecznego i bolesnego starcia kłów. Więcej o tym problemie pisałam w artykule Uwaga na piłeczki tenisowe [klik!]. Zachęcam do przeczytania, ponieważ powstał przy współpracy z stomatologiem weterynaryjnym dr Emilią Klim
Należy też bardzo uważać na patyki, zwłaszcza twarde i ostro zakończone, bo pies może się na nie nawet nabić w ekstremalnych przypadkach. O zranienie dziąseł jest niestety bardzo łatwo podczas zabaw z patykiem. 
Podobno są psy, które bawią się i gryzą kamienie, bo to lubią... nie pozwalajmy na to! Mam nadzieje, ze wśród moich czytelników nie ma takich, których psy gryzą kamienie. Tym sposobem bardzo łatwo pies może pościerać sobie zęby a nawet je połamać. Wtedy interwencja weterynarza lub psiego stomatologa będzie nieunikniona. 

Jeśli chciałbyś zacząć szczotkować swojemu psu zęby ale nie wiesz jak to zrobić i co wybrać koniecznie przeczytaj mój wpis Szczotkowanie psich zębów krok po kroku [klik!]

Co sprawdza się u Tajgi
Zwykła szczoteczka do zębów, ale taka dla dzieci, bo jest mniejsza i w sam raz pasuje do drobnego pyszczka Tajgi. Najlepszą pastą jest u nas Orozyme Gel, niestety mam wrażenie, że chyba słabiej działa. Muszę poszukać czegoś innego. Może stosujecie inna pastę/żel i możecie nam polecić?  

Czego nie polecam
Nie polecam szczoteczek nakładanych na palec, ponieważ ciężko nimi dotrzeć do zębów trzonowych i trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo mają one sporo plastiku na brzegach, który podczas szczotkowania obija się o psie dziąsła powodując ich krwawienie. Wszelkie płyny i tabletki dodawane do wody pitnej uważam za naciąganie i chwyt marketingowy. Bałabym się, że Tajga po czymś takim dostałaby biegunki. Odradzam stosowanie najtańszych past (Trixie itp), bo niestety nie dawały u nas żadnego efektu. 

Pamiętajcie: profilaktyka i systematyczność są bardzo ważne! To pozwoli Waszym psom cieszyć się długo mocnymi, białymi zębami oraz uśmiechem niczym gwiazda Hollywood. Skoro dbacie o sierść, pazury i ogólny stan zdrowia Waszych pupili, to nie zapominajcie także o zębach. Wystarczy choroba przyzębia, paradontoza i pies może stracić zęby. Stan zapalny i próchnica toczące się w zębach mogą powodować problemy zdrowotne w całym organizmie. 

Tak wiem, BARF i kości i problem niby znika, ale są psy, które nie potrafią żuć i obgryzać tylko rzucają się i łykają kawałki kości, co może skończyć się tragicznie. No i z różnych powodów nie każdy może przejść na BARF.

Niestety mitem jest to, że jeśli pies je suchą karmę, to ściera ona płytkę nazębną i szczotkowanie nie jest konieczne.

Mam nadzieje, że przekonałam tych, którzy nie wierzą w konieczność dbania o psie zęby. Jakie są Wasze doświadczenia z higieną psiej paszczy? Wasze psy mają problemy z zębami, a może jesteście szczęściarzami i ten problem Was nie dotyczy? Jeśli szczotkujecie swojemu psu zęby, to koniecznie podzielcie się w komentarzach czego używacie, co polecacie a czego nie.



12 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. W dzisiejszych czasach psy stają się coraz bardziej delikatne. Jeżeli kochamy swojego pupila i chcemy aby żył długo i był zdrowy to warto raz na jakiś czas zadbać również o jego zęby.

    OdpowiedzUsuń
  3. O psie ząbki też dbać trzeba ! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Szybkie i bezproblemowe leczenie zębów tylko w Centrum Stomatologii Dentech (http://www.centrum-stomatologii.pl)!

    OdpowiedzUsuń
  5. Podrzucam link do świetnego dentysty z Wrocławia, który sprawił, że z krzywych i brzydkich, moje zęby stały się proste, równiutkie i białe. Polecam z całego serca! Nie ma drugiego tak dobrego stomatologa w mieście :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki, ale nie wiem czy zauważyłaś, że post jest o psich zębach? ;) Dodatkowo jesteśmy z Warszawy :P
      Pozdrawiam :)

      Usuń
  6. Polecam gabinet stomatologiczny www.centrum-stomatologii.pl. Świetni fachowcy, którzy dobrze wiedzą, jak leczyć zęby!

    OdpowiedzUsuń
  7. nie jestem pewny czy psy potrzebują takich zabiegów :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Pies to też człowiek jak to się mówi i higiena zębów jest potrzebna. A co do mycia - to polecam weterynarzy, z pewnością otrzymamy fachową pomoc.

    OdpowiedzUsuń

tajgaowczarekmazowieckikelpie.blogspot.com