ciasteczka

sobota, 17 czerwca 2017

Petmark, czyli inteligentna zawieszka dla zwierzaka z kodem QR [test i recenzja]


Nieco ponad miesiąc temu skontaktował się ze mną Pan Łukasz, który jest właścicielem oraz pomysłodawcą  Petmarka i zaproponował współpracę. Po chwili namysłu zgodziłam się, bo byłam ciekawa nowej na rynku, inteligentnej zawieszki-adresatki dla zwierząt.


Już po kilku dniach w skrzynce pocztowej czekała mała koperta a w niej zawieszka na kartoniku, który zawiera kompletną instrukcję użytkowania. Tajga otrzymała zawieszkę w większym rozmiarze w przepięknym fioletowym kolorze, który dość dobrze prezentuje się przy jej umaszczeniu.

Czym jest Petmark? [info ze strony Petmark]

Petmark to wyjątkowa zawieszka dla Twojego pupila. Dzięki zamieszczeniu na niej kodu QR, zintegrowanego z profilem internetowym można uzyskać szybki dostęp do informacji na temat Twojego zwierzaka. Stanowi doskonałe uzupełnienie mikroczipa. Występuje w 2 rozmiarach:
 • Zawieszka z grawerowanym laserowo kodem QR o średnicy 30mm zalecana psom średnich i dużych ras, kotom większych ras oraz świnkom wietnamskim.
 • Zawieszka z grawerowanym laserowo kodem QR o średnicy 25mm zalecana psom małych ras, kotom, fretkom oraz królikom.
Kolory zawieszki do wyboru: niebieski, fioletowy, różowy, zielony, czerwony (bordowy?) i czarny.

CENA regularna to 45 zł, obecnie można zakupić Petmarka w cenie promocyjnej 35 zł. Dostawa jest darmowa.

PETMARK A MIKROCZIP

Mikroczipy są bardzo dobrym sposobem na identyfikację zwierząt, jednak to nie jest rozwiązanie doskonałe.

W sytuacji zaginięcia zwierzaka zabezpieczonego wyłącznie mikroczipem, identyfikacja możliwa jest dopiero przy użyciu specjalnego czytnika dostępnego tylko w niektórych lecznicach weterynaryjnych, schroniskach lub u strażników miejskich.

Zawieszka Petmark umożliwia odczytanie danych przez każdą osobę, która znajdzie zagubione zwierzę – wystarczy mieć dostęp do internetu.
Zawieszka Petmark jest zatem doskonałym uzupełnieniem dla mikroczipa.

JAK DZIAŁA OCHRONA PETMARK?

To dziecinnie proste! (całą tajemną wiedzę potrzebną do aktywowania zawieszki dostaniesz w pigułce na kartoniku razem z zawieszką):

 1. Wejdź na stronę petmark.com.pl i utwórz konto zwierzaka. 
 2. Wybierz Petmarka w odpowiadającym Ci kolorze i w rozmiarze właściwym dla Twojego pupila. 
 3. Po kilku dniach od zamówienia dotrze do Ciebie wybrana zawieszka Petmark, którą należy aktywować zgodnie z załączoną instrukcją. 
 4. Uzupełnij dane swojego pupila. 
 5. Przyczep Petmarka do obroży swojego zwierzaka.

.. i gotowe! OD TEGO MOMENTU ZACZYNA DZIAŁAĆ OCHRONA TWOJEGO PUPILA!A JEŚLI TWÓJ ZWIERZAK SIĘ ZGUBI:

 1. Wystarczy, że osoba, która znajdzie Twojego pupila zeskanuje kod QR przy użyciu smartfonu, lub wpisze adres strony internetowej, wówczas uzyska dostęp do profilu Twojego zwierzaka i będzie mogła bezzwłocznie się z Tobą skontaktować.
 2. Każdorazowe zeskanowanie kodu QR spowoduje automatyczne wysłanie na skrzynkę mailową informacji o miejscu zeskanowania zawieszki Petmark (konieczność wyrażenia zgody właściciela telefonu na użycie usługi lokalizacji)
 3. Dodatkowo, jeśli w profilu swojego pupila zaznaczysz jego zaginięcie - wówczas:
 • zostanie wysłany alert o zaginięciu do wszystkich użytkowników bazy Petmark oraz do Twojego lekarza weterynarii,
 • zostanie umieszczona informacja na naszym profilu facebookowym
 • będziesz mógł wydrukować gotowy plakat z informacją o zaginięciu Twojego pupila

Trwałość zawieszki Petmark
Nie ukrywam, że przy adresatkach najistotniejsza jest dla mnie ich trwałość. Często spotykam się u psiarzy z narzekaniem na różne adresatki, że pękają, że się wycierają, kółeczko się odgina i zawieszka ginie. Tajga jest psem bardzo aktywnym. Kiedy wyjęłam Petmarka z koperty, to moje pierwsze wrażenie było, że to delikatna blaszka, która może nie przetrwać miesiąca z Tajgą. Jestem mile zaskoczona, bo właśnie mija miesiąc codziennego użytkowania inteligentnej zawieszki na niemal każdym spacerze i jest cała!


Jedyne co się z nią stało to zdrapała się farba przy kółeczku służącym do zaczepiania kółka mocującego zawieszkę do obroży/szelek. To samo dotyczy brzegów Petmarka. Niestety farba zdziera się już podczas pierwszego mocowania zawieszki do obroży. Jej stan po miesiącu używania jest taki jak na zdjęciach powyżej. Cała zawieszka jest też nieco porysowana - zapewne od śmigania po krzakach, napisy nie uległy jednak uszkodzeniu a kod QR nadal daje się skanować bez problemu. Niemal idealnie białe napisy oraz kod QR poszarzały... nie! Nie poszarzały, to był tylko brud  po przetarciu na mokro znów są lśniąco białe. 

Tajga podczas testów Petmarka hasała po parkach, krzakach oraz po plaży, niemal codziennie pływała lub brodziła w wodzie, urządzała także dzikie zapasy i podgryzanie z innymi psami oraz treningi frisbee. Mimo hardcorowego traktowania zawieszka nadal jest z nami! 

Profil zwierzaka jest bardzo obszerny, co mi się podoba. Profil to nie tylko podstawowe dane zwierzaka, można dodać informacje o kastracji, szczepieniach, odrobaczeniu oraz inne ważne informacje. Niżej są dane właściciela, pełne lub częściowe, bo można zastrzec np. adres i/lub nr tel. Dodatkowo możemy podać dane lecznicy naszego psa oraz lekarza prowadzącego. W profilu widoczne są także dla właściciela 3 ostatnie lokalizacje zwierzaka, które ustalane są na podstawie zeskanowania kodu QR urządzeniem ze zgodą na wykorzystanie lokalizacji. 
Moja ocena zawieszki Petmark
Po równym miesiącu użytkowania inteligentnej zawieszki Petmark myślę, że mogę wydać rzetelną opinię na jej temat. Testowałam nie tylko trwałość, ale także funkcjonalność, działanie lokalizacji, powiadomień na maila i samo skanowanie kodu QR, z którym miałam do czynienia pierwszy raz. No cóż, starość nie radość  ale dałam radę ogarnąć, czyli nie jest to trudne, bo do geniuszów technologii niestety nie należę... 


PLUSY:
 • trwałość
 • innowacyjność
 • rozmiar dopasowany do zwierzęcia
 • możliwość wyboru koloru
 • indywidualny kod dający dostęp do profilu zwierzaka z danymi
 • jeśli pies zaginie można wysłać alert
 • możliwość wydrukowania plakatu o zaginięciu pupila
 • jeśli ktoś znajdzie psa i zeskanuje kod QR dostajemy na maila w trybie natychmiastowym wiadomość o tym fakcie a na profilu pojawia się mapka z dokładną lokalizacją zwierzaka
 • informacja o szczepieniu, odrobaczeniu, zabezpieczeniu przeciw kleszczom, kastracji oraz możliwość wpisania innych istotnych kwestii - u nas to alergie, ale można napisać np o przewlekłych chorobach i/lub lekach, które pies dostaje na stałe
 • można podać dane lecznicy oraz lekarza
 • dziecinnie łatwa aktywacja zawieszki oraz stworzenie profilu
 • banalne skanowanie kodu QR pomimo, że nigdy wcześniej tego nie robiłam 
 • oprócz zeskanowania kodu można wpisać na stronie Petmarka adres z zawieszki - dla tych, którzy jednak nie ogarniają technologii

MINUSY: 
 • malutkie kółeczko do zaczepiania zawieszki, którego gołymi rękami bez uszkodzenia paznokci i poodgniatania sobie palców nie da się zaczepić do masywniejszego kółka w obroży czy szelkach, u nas pasuje wyłącznie do obroży Hundo, która ma specjalną metkę z logo pełniącą funkcję uchwytu dla zawieszek 
 • na zawieszce dla większego bezpieczeństwa mogłaby się jeszcze pojawić opcja naniesienia numeru telefonu właściciela psa, bo w socjal mediach aż huczy od tego, że mało kto będzie umiał posłużyć się nowoczesną adresatką
 • farba mogłaby być nieco trwalsza
 • czasem lokalizacja psa po zeskanowaniu kodu QR jest nieco oddalona na mapce od faktycznego miejsca przebywania psa
 • jednego dnia na mojego maila nie dochodziły maile z informacją o zeskanowaniu kodu, na profilu nie pojawiała się też mapka z ostatnia lokalizacją zwierzaka, po zgłoszeniu tego faktu firmie wszystko było już ok
 • bardzo irytujące jest obijanie się zawieszki o karabińczyk smyczy i/lub kółko w obroży i "brzęczenie" podczas każdego ruchu psa, Tajga na szczęście nie zwraca na to uwagi
Jeśli producent zdecyduje się dodać do swojej zawieszki nr telefonu właściciela zwierzaka, to według mojej oceny będzie to adresatka idealna!  Najbardziej podoba mi się funkcja lokalizacji uciekiniera oraz przejrzysty profil zwierzaka wraz ze zdjęciem. 

Fajnie jeśli gama kolorystyczna zawieszek zostałaby poszerzona, mogłyby też dojść inne kształty, ale to już takie wymysły maniaczki psich akcesoriów. 

Jestem ciekawa, czy Wy znacie Petmark i co myślicie o takiej formie adresatki? 

Mam nadzieję, że moja Tajga oraz Wasze psy nigdy się nie zgubią i nikt z nas nie będzie musiał nigdy przekonywać się o skuteczności jakiejkolwiek adresatki w praktyce. Tego sobie i Wam życzę z całego serca!


***Dziękuje firmie Petmark za możliwość przetestowania inteligentnej zawieszki. 
Tekst powstał przy współpracy z Petmark.***

2 komentarze:

 1. Pomysł na zaktualizowaną adresatkę całkiem fajny tylko szkoda, że nie wszyscy wiedzą jak korzystać z kodu QR. Szczególnie osoby dorosłe czy starsze. Zawieszka by była cudem gdyby faktycznie pojawił się na niej numer telefonu do właściciela. Wtedy kod qr byłby fajnym 'dodatkiem' do całej reszty. Jednak to raczej nie było w zamyśle producenta, szczególnie gdy pewnie chodziło o zupełną nowość na rynku i alternatywę dla pozostałych adresówek.
  Pozdrawiamy i zapraszamy: Biscuit life

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Osoby dorosłe czy starsze" - przepraszam, ale uśmiechnęłam się czytając, bo mam praktycznie 30 na karku ;) mój facet jest starszy ode mnie i jakoś daliśmy sobie radę mimo, że pierwszy raz skanowaliśmy kod QR i musieliśmy ściągnąć aplikacje. Geniuszami komputerowymi nie jesteśmy ;) Dorosłe osoby też czasem sobie radzą z takimi rzeczami! ;)
   Niestety idealnych rozwiązań chyba nie ma.
   Dziękuje za komentarz, pozdrawiam :)

   Usuń

tajgaowczarekmazowieckikelpie.blogspot.com