ciasteczka

czwartek, 14 marca 2019

Hard Dog Race po raz trzeci w Polsce, czy jesteście gotowi na przygodę?

Dziewczyny z Passionblog for dogs      fot. Biały Wilk

W zeszłym roku ze względu na kontuzję i rozciętą opuszkę Tajgi nie udało się nam wziąć udziału w drugich zawodach Hard Dog Race w Polsce. Nic straconego! Kolejny, trzeci już z kolei organizowany w naszym kraju ekstremalny bieg z psami na 6 km torze pełnym przeszkód (16) odbędzie się 1 czerwca 2019 roku na terenie OSiR Góra Kamieńsk (woj. łódzkie).
Relację z pierwszej i chyba najbardziej ekstremalnej edycji HDR z września 2017 roku, w której miałyśmy dziką przyjemność brać udział znajdziecie tu. Deszcz, przejmujące zimno, błoto na całej trasie, w którym albo się grzęzło albo zjeżdżało w dół na tyłku... 


W tym roku po raz pierwszy w Polsce odbędą się zawody Hard Dog Race Junior, w których mogą wziąć udział dzieci, które w dniu biegu 1 czerwca 2019 będą miały skończone 8 lat, ale nie skończą jeszcze 14! W tej formule młodzi zawodnicy mają do pokonania 2-kilometrową trasę naszpikowaną 8 przeszkodami. To będzie niesamowity dzień dziecka! W końcu coś dla młodszych miłośników psów! Ciekawe ile dzieciaków weźmie udział w wydarzeniu?

Nie zwlekaj i zapisz się już dziś! Co prawda najniższa cena promocyjna obowiązywała do 13 marca, ale spóźnialscy też mogą liczyć jeszcze na rabaty. Cennik przewiduje zniżki dla adopciaków, mundurowych oraz dla drużyn. 

fot. Biały Wilk

DYSTANS: 6 kilometrów
ILOŚĆ PRZESZKÓD: 16

W trakcie HDR, nie tylko będziesz konkurować z czasem; będziesz musiał pokonać trudne przeszkody, upór psa, a nawet siebie. Będziesz zmęczony i obolały, będziesz pokryty błotem aż po uszy. Ale na końcu, kiedy przekroczysz linię mety, poczujesz się szczęśliwy i dumny - dumny z siebie i swojego psa: twardego duetu. 

W tym samym dniu na terenie OSiR Góra Kamieńsk odbędą się również zawody HDR Junior dla młodzieży w wieku 8-14 lat!

Jesteście gotowi na przygodę Waszego życia? Na ekstremalne doznania, na zmęczenie, trud, brud, być może na łzy zwątpienia a także na te radości, na ewentualną krew, na dużo potu i emocji, na współpracę z Waszym psem. Jesteście hard? Przekonajcie się o tym sami na własnej skórze. Doświadczcie tego cudownego uczucia w rytmie sześciu nóg, dwóch serc i jednego zwycięstwa!

fot. Pies w Kadrze 

A teraz najważniejsze, co musisz wiedzieć przed wzięciem udziału w HDR? Masz jeszcze 2,5 miesiąca na przygotowanie zarówno siebie jak i psa! 

Jak przygotować siebie i psa do zawodów?
Zacznijmy od tego, że bieg jest trudny i wymagający, ale trasę można przejść i truchtać tylko na prostych odcinkach między przeszkodami. Jeśli trzeba możesz a nawet musisz pomagać swojemu psu, możesz też pominąć zbyt trudną przeszkodę i zrobić w zamian 30 karnych przysiadów. Jednak nie polecam nagłego zrywu z kanapy od miski z chipsami i butelki piwka wprost na linie startu HDR, tak samo jeśli pies do tej pory miał spacerki raczej tylko dookoła bloku. Polecam już teraz wydłużyć spacery, oswoić psa z szelkami i z bieganiem na amortyzowanej smyczy. Podobnie z pokonywaniem różnych nawierzchni. Budujcie kondycję razem! Chyba nikt nie chce polec w połowie trasy lub na pierwszym kilometrze. Nie musicie być biegaczami i siłaczami, ale kondycja jest niezwykle potrzebna aby sprawnie ukończyć bieg i móc wspierać psa. Bieg jest dla każdego, ale trzeba być przynajmniej minimalnie przygotowanym. 
  • Po pierwsze - długie aktywne spacery przechodzące stopniowo w marszobiegi, zwłaszcza jeśli do tej pory wszelki sport oglądaliście tylko w TV.
  • Po drugie - warto oswoić psa z wodą i z pływaniem jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
  • Po trzecie - warto pobiegać po plaży, w lesie, poćwiczyć podbiegi pod górkę i zbieganie w dół.
  • Po czwarte - popracować nad świadomością całego ciała i poszczególnych łap psa.
  • Po piąte - poćwiczcie wskakiwanie na przeszkody terenowe (pnie drzew, pagórki, stare opony czy tunele/rury jeśli takie znajdziecie w swojej okolicy) i wchodzenie na różne dziwne kładki, mostki i powierzchnie. Zapewni to komfort psu i nie będzie się bał trasy.
  • Po szóste - naucz psa pracować zamiast zaczepiać psy podczas biegu!
  • Po siódme - warto udać się na przegląd do weterynarza oraz zasięgnąć opinii i porad fizjoterapeuty (Ty) i zoofizjoterapeuty (pies).
  • Po ósme - rozważ kwestię indywidualnie dobranej suplementacji jeśli są ku temu wskazania.
  • Po dziewiąte - wzmacniaj więź ze swoim psem, buduj jego pewność siebie.
  • Po dziesiąte - nie zapomnij o wszystkich obowiązkowych szczepieniach psa i odrobaczeniu (regulamin)
Nie zwlekaj! Czas mija bardzo szybko, zawody już niedługo. 

fot. Agencja Reklamy FIVE

Rozgrzewka to podstawa! Uniknij kontuzji i przeciążeń! 
Czy wiesz jak bardzo ważna jest rozgrzewka przed każdą aktywnością fizyczną? Zasada ta dotyczy ludzi oraz psów, nie ma wyjątków, nie można jej omijać! Lekceważenie rozgrzewki prowadzi do kontuzji a nawet poważnych urazów. Zimne mięśnie, stawy i ścięgna nie są przygotowane do wysiłku, są sztywne, krótsze i mniej odporne przez co ulegają mikrourazom, naderwaniom, zerwaniom, nadciągnięciom i bolesnym przeciążeniom. Może nie dadzą o sobie znać od razu, a dopiero za jakiś czas i wyłączą Was lub 1 z Was z normalnego funkcjonowania na długo. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. 

Po zawodach warto jeszcze na ciepłych mięśniach zrobić stretching - tu też to dotyczy i Ciebie i psa. Dzień przed zawodami oraz dzień po zawodach nie planuj obciążających spacerów i treningów. Organizm potrzebuje regeneracji. 

Jeśli Ty lub pupil macie wyraźną nadwagę to właśnie teraz jest idealna chwila do skorygowania diety, do wyrobienia zdrowych nawyków żywieniowych oraz do zwiększenia aktywności fizycznej. 

Co jeszcze? Ja mam manie jeśli chodzi o profilaktykę, więc co jakieś 2-3 lata robię psu także przegląd kardiologiczny z EGK oraz echem serca, a także regularnie odwiedzamy ortopedę jeśli są ku temu wskazania. Systematycznie robimy także morfologię oraz biochemię, badamy mocz i kał. 

fot. CyberCat Photo

Jeśli macie do nas jakieś pytania to chętnie na nie odpowiem. Mam nadzieję, że tym razem nic nie stanie nam na przeszkodzie i weźmiemy udział w HDR. Bardzo żałuję, że nie ma w Polsce trasy Wild. Musimy tylko ogarnąć dojazd, jako biedni niezmotoryzowani, ja sobie wegańską wałówkę, która przetrwa ewentualny upał.

Kto bierze udział? Z kim się widzimy? Jeśli sami nie jesteście zainteresowani takim biegiem, ale znacie kogoś kto z chęcią spróbowałby swoich sił, to koniecznie dajcie mu znać o HDR! Rejestracja trwa do 25 maja! W dniu zawodów na miejscu opłata będzie wyższa. 

Więcej informacji o Hard Dog Race znajdziecie na oficjalnej stronie  oraz na FB HDR. Jeśli szukacie kogoś do drużyny lub chcecie razem dojechać polecam zajrzeć na Grupa HDR® dla poszukujących partnera do drużyny lub podróży.

Powodzenia! 


***wpis powstał przy współpracy z HDR w Polsce, dziękuje za udostępnienie mi zdjęć do wykorzystania w tym wpisie***

1 komentarz:

tajgaowczarekmazowieckikelpie.blogspot.com