ciasteczka

środa, 5 czerwca 2019

8 skutecznych sposobów na zmniejszenie u psa stresu wywołanego burzą


Sezon burzowy w pełni. W jaki sposób możemy zmniejszyć stres u psa, który boi się burzy? Mam na to aż 8 sprawdzonych sposobów!

Zacznijmy od tego, że nawet jeśli Twój pies nie boi się burzy, to warto dołożyć wszelkich starań, aby nie zaczął się jej bać. Niestety różne lęki mogą przyjść do psa w różnym okresie i nie zawsze znamy ich przyczynę. Nie ma co załamywać rąk! Nie użalajcie się i nie litujcie nad Waszym psem. Każdy stres można zmniejszyć, jak to zrobić? Oto nasze 8 sposobów na zmniejszenie stresu przed burzą (i nie tylko). 

1. Nie rób z burzy sensacji
Niestety często, to my sami jesteśmy powodem lęków naszych psów, a raczej nasze zachowanie. Za oknem coraz ciemniejsze chmury, wieje silniejszy wiatr a my spoglądamy nerwowo na spokojnie leżącego psa. Wyglądamy przez okno, targają nami emocje. Pies doskonale wyczuwa nasz niepokój, chłonie go jak sucha gąbka. Słysząc pierwsze grzmoty w oddali przytulamy lub głaszczemy psa. To niestety najprostsza droga do tego, aby nasz pies nauczył się, że burza jest zjawiskiem niepokojącym i należy się jej bać. Nie ciumkajmy też ani nie ojojojamy. Zachowujmy się całkowicie normalnie i nie zaczynajmy się nerwowo krzątać po domu. Nie dajcie psu powodów i podstaw do tego, aby skojarzył burzę z czymś wyjątkowym, z czymś czego trzeba się bać.


2. Oswajaj psa z odgłosami burzy
Tutaj zalecam ostrożność. Nie każdy pies da się nabrać na odgłosy burzy odtwarzane z głośników. Jeśli mamy szczeniaka i nie wiemy jak zareaguje, to możemy cicho w tle podczas zabawy puścić dźwięk burzy. Nie przerywajmy zabawy i nagradzajmy smaczkami za brak reakcji. Niech sesje będą króciutkie. Z czasem można podkręcić nieco głośnik. 


Jeśli wiemy już, że pies boi się burzy i źle reaguje także na odtwarzanie jej dźwięku, to nic nie wskóramy. Wrzucanie czworonoga na głęboka wodę, kazanie mu stawienia czoła najgorszym strachom może przynieść odwrotny skutek. Zadaj sobie pytanie, czy jeśli panicznie boisz się pająków, to wrzucenie na Ciebie kilku lub zamknięcie Cię na pewien czas w ciasnym pokoju z nimi sprawi, że przestaniesz się bać pająków...? Zawsze warto skonsultować się z dobrym behawiorystą i przepracować wszelkie lęki pod jego okiem niż działać na własną rękę. 

3. Nie spaceruj w czasie burzy
Nawet jeśli Twój pies ma bardzo daleko pod ogonem grzmoty i huczący wiatr, to dla własnego bezpieczeństwa nie spacerujcie. Spadające gałęzie mogą zrobić Wam krzywdę. Grad zdarzający się podczas burzy i silny deszcz raczej nie wzbudzi entuzjazmu w psie. Dodatkowo zawsze istnieje ryzyko uderzenia pioruna. Nigdy też nie wiadomo, czy przebywanie pod gołym niebem podczas burzy nie wywoła w psie nagle lęku przed nią - tak było w naszym przypadku, kiedy burza nadeszła znienacka i nie mieliśmy jak i gdzie przed nią uciec. 

4. Włącz radio lub tv
Zanim burzowy armagedon i prawdziwa masakra rozkręcą się na dobre warto włączyć radio lub telewizor aby zagłuszyć burzowe piekiełko. Podobnie jak z sylwestrowymi wystrzałami. Jeśli wiesz, że idzie burzowy front a nie będzie Cię w tym czasie w domu to zadbaj o komfort psa. Puszczenie mu muzyki będzie dobrym rozwiązaniem. 



5. Zajmij psa czymś smacznym
Zaabsorbowany pracą lub zdobywaniem jedzenia psi móżdżek będzie miał mniej czasu na strachy, które nadciągają do niego z piekielnych czeluści. Jeśli pies kocha zabawę albo sztuczkowanie, to odpowiednio wcześnie, zanim burza rozpęta się na dobre zacznij zajmować psa jego ulubioną czynnością. Odwróć jego uwagę. Dobrze sprawdza się tutaj wszelkie kongi i inne zabawki, które można wypełnić pysznym jedzonkiem. Oczywiście, to opcja dla psów, które lubią wyjadać żarcie z zabawek, bo jeśli pies się tym frustruje i jest mało zainteresowany, to ten sposób ani trochę nie zadziała. 


Idealnie do tego nadają się monoproteinowe puszki Raw Paelo Vet Expert. Delikatny indyk, wołowina z kawałkami a może aromatyczna jagnięcina? Psy szaleją na punkcie mokrej i aromatycznej karmy, zwłaszcza jeśli zawiera ona aż 70% mięsa. Bez zbóż, bez ukrytych składników i sztucznych konserwantów czy polepszaczy smaku. Sprawdzi się nawet w przypadku psów z alergiami pokarmowymi lub o wrażliwym układzie pokarmowym. Do wyboru jest wersja dla szczeniąt, dla psów dorosłych oraz light/dla seniorów

Podczas ostatniej burzy nie było panicznego biegania, czy chowania się po kątach i wyglądania spadającej komety z sufitu. Tajga zajęła się, co widać na króciutkim filmiku dokładnym wylizywaniem zabawek z wilgotną karmą. Pierwszy raz tak dobrze zniosła burzę. 

6. Daj psu wsparcie jeśli go potrzebuje
Wiele opiekunów psów o tym zapomina. Wsparcie mylone jest z pocieszaniem i warunkowaniem strachu - niepotrzebnie. Nie zostawiajmy psa samego sobie i nie udawajmy, że nie widzimy jego panicznego strachu, nie lekceważmy stresu jaki przeżywa. Nigdy nie odtrącajmy psa jeśli prosi nas o pomoc i o wsparcie. Cokolwiek by to nie było, jeśli teraz go odtrącimy i zostawimy samego sobie, to jego stres tylko się nasili a problemy się pogłębią. Damy mu sygnał, że nie może na nas liczyć i musi działać sam, na własną łapę. Tymczasem powinien zawsze wiedzieć, że jesteśmy obok i zawsze będziemy po jego stronie. To wzmacnia w psie pewność siebie i pomaga w zwalczaniu lęków. 


Jeśli więc pies podejdzie do Ciebie, to go nie odtrącaj, nie odsyłaj na miejsce. Bądź z nim. Podaj ulubioną zabawkę, albo zwyczajnie usiądź obok niego. Jeśli siedzisz, pozwól żeby położył się obok Twoich nóg. W łóżku pozwól mu być blisko i jeśli wtuli się w Ciebie to mu na to pozwól, ale sam nie inicjuj przytulania, głaskania, brania na ręce ani słodko nie ćwierkaj. Zawsze mów normalnym, spokojnym i pewnym siebie głosem. Jeśli masz wątpliwości, to zawsze skonsultuj kwestię wsparcia z dobrym behawiorystom. 

7. Zamknij okna i balkon. Jeśli trzeba zasłoń okna
Pozamykaj wszystkie okna i drzwi balkonowe a nawet je zasłoń jeśli błyskawice są dobrze widoczne a Twój pies boi się błysków. Podobnie postępuj jeśli będziesz poza domem a w prognozach zapowiadali burze. Uchroni to mieszkanie przed zalaniem a Ciebie przed stratami. Pies z kolei będzie słyszał czy widział znacznie mniej i dzięki temu jego stres będzie automatycznie mniejszy.


8. Zapewnij spokojne i bezpieczne schronienie
Daj w tej kwestii wybór psu, niech sam zdecyduje, gdzie czuje się najlepiej i najbezpieczniej. Może to być łazienka, ciemny kąt pod łóżkiem lub za szafą, klatka kennelowa lub Twoje łóżko. Pozwól mu zakopać się w poduszki, koc lub w kołdrę jeśli to daje mu poczucie bezpieczeństwa. Nie krzycz i nie zmuszaj go do przebywania w miejscu wybranym przez Ciebie. Być może dla psa wcale nie jest ono bezpieczne i nie czuje się tam dobrze? Zawsze dajmy zwierzęciu możliwość wyboru azylu, w którym będzie czuło się najlepiej. 

Mam nadzieję, że Wasze psy dobrze znoszą burzę. Może macie jeszcze jakieś inne sprawdzone sposoby na zmniejszenie psiego stresu, który wywołuje burza? Chętnie je poznam, dzielcie się nimi w komentarzach. 


2 komentarze:

  1. Wiele psów faktycznie źle znosi burzę, ale przedstawione przez Ciebie sposoby powinny w znacznym stopniu ukoić nerwy czworonoga. W zupełności się z nimi zgadzam. Sama stosuję podobne metody kiedy mój pupil źle czuje się podczas burzy. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Idealnie nie jest, ale jest znacznie lepiej niż było. Ciężko było pomóc psu, u którego lęki na pewne dźwięki pojawiły się nagle i bez konkretnej przyczyny :/

      Pozdrawiamy :)

      Usuń

tajgaowczarekmazowieckikelpie.blogspot.com