ciasteczka

piątek, 10 maja 2019

Przegląd naturalnych sposobów zabezpieczeń przeciwko kleszczom. Czy warto je wypróbować?


Nie każdy chce faszerować swojego psa dużymi dawkami szkodliwej chemii. Nie każdy może je stosować u swojego psa ze względu na stan zdrowia, alergię oraz przebyte lub przewlekłe choroby. Tradycyjne repelenty biobójcze przeciwkleszczowe w postaci obroży, kropelek czy tabletek są to zazwyczaj zwykłe pestycydy, wysoko toksyczne dla organizmów... W dodatku u Tajgi kleszcze i tak się wbijały, żerowały i były żywe. Nie czekałam kilkunastu godzin, tylko pędziłam do weterynarza na wyjęcie, bo każda godzina w ciele zwiększa ryzyko zarażenia. 

Co wtedy robić? Jak chronić swojego psa i przede wszystkim siebie przed tymi małymi, podstępnymi paskudztwami, które niosą ze sobą śmiercionośne niebezpieczeństwo? Z roku na rok kleszczy niestety przybywa, bo zimy są coraz krótsze i cieplejsze a te sprytne pajęczaki uodporniły się już na dużą część substancji, które w teorii powinny je zwalczać.

Ja postawiłam na naturę i nie żałuję! Wiele osób dopytuje mnie w wiadomościach prywatnych, co i jak stosujemy, czy działa i czy jest skuteczne, czy nie szkodzi? Dlatego zdecydowałam się napisać ten tekst. Tematu jednak pewnie nie wyczerpię i nie na wszystkie pytania znam odpowiedzi. Podobnie jak w przypadku tabletek, tak i naturalne zabezpieczenia nie są dokładnie przebadane i potwierdzone naukowo na psach. Jednak jak coś działa, pies ma doskonałe wyniki i brak objawów alergicznych, to się tego trzymam! Zwłaszcza po dziwnych akcjach z Tajgi trzustką. Dodatkowo sama staram się żyć jak najbardziej w zgodzie z naturą. 

Warto dodać także, że chemiczna ochrona przeciwkleszczowa NIE ODSTRASZA ich i NIE CHRONI PRZED WBICIEM SIĘ! A jak wiadomo - każdy wbity kleszcz i to nawet tylko przez kilka godzin niesie ze sobą ryzyko zarażenia chorobami odkleszczowymi.



NATURALNE SPOSOBY NA KLESZCZE oraz inne owady:
  • TICKLESS PET - firma posiada także urządzenia dla dorosłych oraz dla dzieci, a także wtyczki do kontaktu przeciw roztoczom. Jak dobrze pamiętam 2 lub 3 lata temu testowałyśmy to urządzenie razem z czystkiem - 0 kleszczy, nawet chodzących po psie. Cholerstwo niestety trzeba ściągać przed pływaniem, a Tajga wodę uwielbia. Przy częstej zmianie obroży i szelek problemem jest też przepinanie, przeszkadza obijanie się o psa. Niektórzy podważają bezpieczeństwo ultradźwięków. Ze względu na cenę i uciążliwość używania nie powróciłam do tego. Działa na zasadzie emisji impulsów ultradźwiękowych o częstotliwości 40 kHz. Impulsy te są całkowicie nieszkodliwe dla ludzi oraz zwierząt domowych , blokują one jednak narząd Hallera u kleszczy. Kleszcze wykorzystują narząd Hallera do namierzania żywiciela, w momencie gdy jest on zablokowany, nie są w stanie skutecznie polować. Skuteczny również przeciw pchłom!
  • CZYSTEK podajemy 1g zmielonego na każde 10 kg masy ciała do karmy, można wymieszać z odrobiną wody na papkę. Żeby był skuteczny trzeba podawać przez 8-10 tyg codziennie! Organizm nabiera wtedy swoistego, nieprzyjemnego zapachu dla owadów w tym kleszczy, komarów i meszek. Przed spacerem można pryskać psa i siebie naparem z czystka. Ważne: tylko czystek kreteński jest skuteczny. Popularny na rynku jest czystkiem pospolitym, sama się na niego nacięłam, na szczęście Tajga nie złapała wtedy kleszczy. Ten oryginalny kreteński zjada o wiele chętniej i ma przyjemniejszy zapach. Jakieś 1,5 roku była na samym czystku i 0 kleszczy, raz 1 chodzący po portkach. 
  • OLEJEK CDVET to mieszanka kilku olejkółw. Wcieramy przez 3 tyg kropelkę miedzy łopatkami, za uszami i u nasady ogona codziennie. Potem 1-2x w tyg jako dawki przypominające. Firma posiada także mgiełki i chyba też inne produkty w swojej ofercie
  • NATURALNY OLEJEK skład: ocet jabłkowy, olejek cytronellowy, olejek geranium, olejek eukaliptusowy, olejek lawendowy, olejek goździkowy
  • MGIEŁKA TOTOBI - spryskujemy psa i siebie jak chcemy przed każdym spacerem
  • MGIEŁKA BELEKO - jw.
  • Można tez samemu robić domową mieszankę z olejków do spryskiwania na bazie alkoholu i/lub octu, np. wg przepisu Damona

200 ml octu jabłkowego
10 kropli olejku lawendowego
½ łyżeczki olejku cytronela
10 kropli olejku miętowego
10 kropli olejku z drzewa herbacianego
10 kropli olejku z geranium
5 kropli olejku goździkowego
5 kropli olejku cynamonowego
  • WROTYCZ świeżym naparem z kwiatów wrotyczu psikać sierść psa przed spacerem. Zawiera toksyczny tujon który jest nierozpuszczalny w wodzie. Ciężko obliczyć ile go w naparze jest i jaka ilość będzie bezpieczna dla psa. Z tego względu nie odważyłam się na używanie go. Ci co używali bardzo sobie chwalą. Tajga po spryskaniu się liże i boje się ryzykować. Jeśli macie sprawdzone proporcje lub mieszanki z wrotyczem, które się u Was sprawdziły i nie zaszkodziły psu to dajcie koniecznie przepis w komentarzu
  • EKSTRAKT Z MARGOSY/OLEJEK NEEM/MIODLA INDYJSKA  - oficjalnie zatwierdzony jako substancja czynna biobójcza. Wiele firm stosuje go w swoich preparatach, ja właśnie zaczęłam testować te z Selecta seria Biocide (kropelki, obroża, lotion). Ponoć to cudowny olejek, jak działa? W tradycyjnej medycynie indyjskiej od wieków stosowany jako naturalny środek owadobójczy. Ogranicza ruchliwość owada powodując jego mechaniczne unieszkodliwienie, dodatkowo jego gorzki smak zniechęca insekta do żerowania, co w konsekwencji prowadzi do jego zagłodzenia i obumarcia. Wykazuje szerokie spektrum działania, jest skuteczny przeciwko osobnikom dorosłym owada, ich jajom oraz larwom. Bezpieczny dla zwierząt nawet po zlizaniu, również dla kotów. Zdziwicie się ile preparatów bazuje na tym składniku! 
  • OLEJ KOKOSOWY - płynny wcieramy wzdłuż grzbietu, pod pachami, w pachwinach, na brzuchu w ilości ok 1 łyżeczki w przypadku średniego psa, można też podawać do karmy - dajcie znać czy się sprawdza, czy pies nie ma biegunki, tłustej sierści, łojotoku? Jak często wcieracie i podajecie do karmy, jeśli używacie. Nie szkodzi kotom. 
  • OBROŻA Z NATURALNYCH, NIESZLIFOWANYCH BURSZTYNÓW zapach bursztynu i ładunki elektrostatyczne powstające przy ocieraniu się o sierść mają odstraszać kleszcze i pchły, ale nie jest to potwierdzone naukowo
  • OBROŻE EM CERAMIC
  • INNE: olejek z czarnuszki siewnej, olejek miętowy, czosnek (tu ostrożnie, bo łatwo przedawkować i zatruć psa!), szałwia, rozmaryn, tymianek, melisa, aloes

Pamiętać należy, że naturalne środki ochrony przed kleszczami działają odstraszająco i nie zabijają ani nie wysuszają już wbitego pajęczaka. Niektóre mają utrudniać żerowanie lub blokować rozwój larw. Geranium i większość olejków eterycznych jest szkodliwych dla kotów! Mogą oczywiście wystąpić reakcje alergiczne. Tajga nie dostała alergii.

UWAGA!
Nikogo absolutnie nie namawiam, ani nie zachęcam do całkowitej rezygnacji z chemicznej ochrony przeciw kleszczom. Jest to jedynie post o charakterze informacyjnym, bo wiele osób w ogóle nie ma pojęcia, że istnieją ekologiczne, nieszkodliwe i naturalne sposoby na zabezpieczenie się przed insektami. Warto jakiejś mgiełki, czy mixu olejków używać na sobie, na butach i na ubraniach. My doświadczyliśmy masakrycznej plagi kleszczy w kwietniu na Podkarpaciu. 

Pamiętajcie o regularnym (po każdym spacerze, a nawet w trakcie długiego spaceru) przeglądaniu i wyczesywaniu sierści pupila! Przeglądajcie też swoje ciała a wcześniej na spacerach zerknijcie na buty, spodnie, ściągacze nogawek i rękawów, skarpetki. 

Jeśli jest coś jeszcze, to dajcie mi koniecznie znać w komentarzach! Nie zdawałam sobie totalnie sprawy, że tych produktów jest aż tak dużo. Liczę na kulturalną dyskusję w konentarzach. 


Przydatne linki:




1 komentarz:

  1. 45 years old Executive Secretary Travus Kleinfeld, hailing from Windsor enjoys watching movies like Death at a Funeral and Amateur radio. Took a trip to Birthplace of Jesus: Church of the Nativity and the Pilgrimage Route and drives a Bentley 4 Litre "The Green Hornet". zobacz te strone internetowa

    OdpowiedzUsuń

tajgaowczarekmazowieckikelpie.blogspot.com