ciasteczka

wtorek, 30 czerwca 2020

Miska interaktywna Spin Palette kontra pies odkurzacz


Pies zmotywowany na żarcie zawsze i wszędzie - ale super! No nie do końca, to tak różowo wygląda. Moja suka ma lat 7 i od zawsze wciąga wszystko, wszędzie i w każdych ilościach z prędkością odkurzacza odrzutowego.

Wszystko, co do tej pory nam polecano nie przyniosło efektów. Wręcz często było gorzej i Tajga pobudzała się i frustrowała. Stan ten trwał jeszcze długo po posiłku. Kiedy zobaczyłam miski Spin od Ofiufiu postanowiłam dać im szansę i zgłosiłam mojego spożywczego potwora do testów w ramach Top For Dog. Jesteście ciekawi, czy Spin Palette poskromiło małą bestię? Zapraszam na recenzję!


Miska spowalniająca jedzenie i łatwo frustrujący się pies, czy to się uda?
Największym problemem Tajgi jest brak cierpliwości i łatwe frustrowanie się jeśli czegoś nie ma teraz już i natentychmiast. Myślenie i powolne rozpracowywanie czegoś? Zapomnij! Przeżyją najsilniejsi, najszybsi, najsprytniejsi, więc Tajga załatwia wszystko najczęściej siłowo i błyskawicznie. Jedzenie i pełna micha jest tym, co tygryski lubią najbardziej. Jej motto życiowe brzmi: "żyję po to aby żreć!". W jej przypadku zabawki z żarciem nie mogą uciekać. 

No, ale skoro nadzieja umiera ostatnia... i tak trafiła w nasze skromne progi miska spowalniająca jedzenie SPIN PALETTE. Poziom jej trudności to średni, ale nie jest to miska jakoś mocno trudna i skomplikowana. Nawet początkujący pies powinien sobie poradzić. Uważajcie jednak na psy z krótką kufą, olbrzymie lub z bardzo szerokim pyszczkiem, dla nich lepszym rozwiązaniem może być wersja SPIN FLOWER. 


Dla niektórych psów miska jest ważna i dostając posiłek w misce o określonej porze jest im łatwiej zbudować poczucie bezpieczeństwa. Nie muszą się martwić tym kiedy i czy dostaną jeść ani też nieustanie pracować z pustym żołądkiem, co może czasem bardziej stresować niż motywować. 

Zagrożenia jakie niesie ze sobą szybkie i łapczywe jedzenie: 
 • Niepogryziony pokarm trudniej się trawi
 • Łapczywe połykanie jedzenia może powodować niestrawność, wzdęcia, bóle brzucha, biegunki
 • Połykanie dużej ilości powietrza podczas jedzenia może powodować wymioty i/lub gazy
 • Szybkie połykanie i niegryzienie zwiększa ryzyko skrętu żołądka, zwłaszcza u psów dużych i takich o głębokiej klatce piersiowej
 • Taki sposób jedzenia może też potęgować ciągłe uczucie głodu, bo do mózgu nie dociera sygnał o sytości.

Jedna miska, różne możliwości
Jeśli Wasz pies szybko się nudzi zabawkami i za szybko rozpracowuje zabawki edukacyjne, to mam dla Was dobrą wiadomość - miski SPIN można używać na dwa sposoby. Wystarczy odkręcić "śróbkę" i odwrócić niebieską część do góry nogami. Ale t jeszcze nie wszystko! Dzięki mocniejszemu lub lżejszemu dokręceniu paletki do dna miski regulujemy także szybkość z jaką kręci się ona dokoła własnej osi. Nie ma więc nudy i można co kila dni zaproponować psu coś innego - płacisz raz, dostajesz różne warianty. Tym sposobem mamy jeden gadżet i różne opcje, nie potrzebujemy kilku zabawek czy misek. Staram się dążyć do minimalizmu i ta kwestia jest dla mnie ważna. To jeszcze nie koniec dobrych wieści... 


Sucha karma czy mokra?
Ze SPIN PALETTE nie musisz wybierać! Wystarczy jedna miska do podawania zarówno karmy suchej i mokrej, jak też różnego rodzaju rozgniecionych warzyw i owoców (jeśli pies je lubi). Dla nas to super opcja, bo mam psa na żywieniu mieszanym. Decydując się na testy nie sądziłam, że coś oprócz suchego granulatu sprawdzi się do napełniania michy. Nie było chyba też takiej informacji od producenta. Od czego są jednak testy? Od tego, żeby bawić się na całego i testować produkty w każdych warunkach. Istniało ryzyko, że będę niczym Kopciuszek włókienko mięsa po włókienku i kropelka sosiku po kropelce szorowała miskę. Na moje szczęście najgorszy scenariusz się nie ziścił i Tajga bardzo ładnie sobie ze wszystkim poradziła


Bezpieczeństwo Spin Palette
Wiecie już pewnie, że nie przepadam za plastikiem, bo nie jest dobry dla naszej Planety, ale... są takie rzeczy, których nie przeskoczymy. Jeśli więc decydujemy się na plastikowe gadżety to warto zwrócić uwagę na ich pochodzenie i bezpieczeństwo. Miska wykonana jest z bezpiecznych i nietoksycznych materiałów ABS / TPE przeznaczonych do kontaktu z żywnością, wolnych od BPA i PVC. Kupując podróbki nie mamy tej pewności. Pies sporo liże podczas pobierania posiłku z miski SPIN dlatego lepiej wiedzieć, co liże.


Dodatkowo miska ma na spodzie 4 spore antypoślizgowe nóżki, które faktycznie dobrze trzymają miskę na miejscu. W przeszłości zdarzało mi się siedzieć przy psie i trzymać miski spowalniające, bo mimo antypoślizgu latały po całym mieszkaniu. Ogólne wykonanie miski SPIN jest solidne. Pomimo intensywnej eksploatacji brak jest jakichkolwiek rys.

Spokojnie, to tylko sok z truskawek ;)
Jeśli jesteście szczęściarzami i macie zmywarkę, to tą miskę śmiało możecie czyścić w ten sposób. Ja wykorzystuję do tego celu wannę i mocny strumień prysznica (wersja dla opornych i leniwych). Tajga tak jednak czyści miskę, że mi niewiele pozostaje do zrobienia.


Doskonała także dla niejadków
Nie dajcie się zmylić! To nie jest psi gadżet jedynie dla odkurzaczy na karmę, łasuchów i żarłoków. Nowatorskie podejście do karmienia psa oraz konieczność "polowania" na karmę może też świetnie sprawdzić się u psiego niejadka. Nowe wyzwanie, jedzenie wydane w formie zabawy daje nowe możliwości i stymuluje do działania. Koniec z wiecznie stojącą w kącie pełną i smutną szarą psią michą! Czas na przygodę. 


Plusy wynikające z podawania psu posiłków w niestandardowy sposób:
 • zamiana posiłku w zabawną i ekscytującą grę, w której możesz na początku być obok i pomagać psu (dobry sposób na budowanie więzi ze szczeniakiem lub adoptowanym psem)
 • takie karmienie pozwala spowolnić wciąganie karmy nosem i łapczywe jedzenie
 • pozwalamy psu uaktywnić węszenie, lizanie i rozwiązywanie problemów, to taka trochę namiastka polowania dla naszych miejskich wilków
 • dłuższe jedzenie, przeżuwanie i lizanie wprowadza psa w lepszy nastrój i może łagodzić stres
 • koniec z nudą 
 • sposób na niejadka
 • możliwe, że pies się trochę zmęczy i zamiast szaleć zapadnie w dłuższy sen 
 • możemy zając psa, kiedy mamy mniej czasu przez pracę, przychodzą goście i chcemy wyciszyć psa 

Jak miska Spin Palette wypadła przy psim odkurzaczu na żarcie? 
Jeśli macie sprytnego, szybkiego, łakomego psa o długim i szczupłym pyszczku a do tego z nadzwyczaj zwinnym jęzorem, to nie liczcie na to, że dacie miskę SPIN i słuch po psie zaginie na pół godziny. Powiem Wam, jak to jest przy psie jedzącym porcję suchej karmy w 3 sekundy a mokrą niewiele dłużej niż czas jaki potrzebuję na wyprostowanie się od postawienia miski i wciśnięcia guzika czajnika elektrycznego.


Teraz wciągnięcie suchej karmy zajmuje Tajdze od 1,5 do 2 minut a mokrej średnio 4 minuty (za pierwszym razem 5 min, ale szybko doszła do wprawy). Wielkim plusem jest to, że miską nie trzeba maniakalnie kręcić żeby zjeść ani niczego szukać i naciskać. Dzięki temu Tajga nie pobudza się podczas jedzenia i nie wali nieustannie łapą w miskę. Jeśli coś z mini miseczek/kubeczków spadnie jej na spód to zaraz przechodzi do poszukiwań na dole, ale robi to z głową. Nadal szybko, ale nie chaotycznie. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

tajgaowczarekmazowieckikelpie.blogspot.com